Linux

Máte starý počítač a chcete ho ještě využít? Jsou Windows na starém počítači již pomalé nebo již verze Windows není podporována? Víte, že Windows XP již Microsoft od dubna 2014 nepodporuje? Že nebude vydávat bezpečnostní záplaty a tak jakékoliv nově objevené bezpečnostní chyby se stanou rizikem pro další používání Vašeho počítače? Mohou tak být ohrožena jak Vaše data, tak i přístup k soukromým údajům, mailům nebo dokonce i k elektronickému bankovnictví?

Řešením je operační systém Linux a celá infrastruktura otevřených programů. Naprostá většina komerčních aplikací má již dnes alternativu v podobě otevřeného software, který je k získání zdarma. Má své výhody i nevýhody, někdy je ovládání komfortnější, někdy složitější. Někdy umí více věcí, někdy ne. Někdy jsou s ním problémy, ovšem s komerčními programy také. Jednu nespornou výhodu ale Linux má - díky otevřenosti se řešení většinou najde nebo v nejbližší době objeví. U komerčních programů se člověk řešení většinou dovolával marně, pokud nešlo o zcela zásadní věc, která poskytovala mnoho uživatelů.

Mnoho programů je známých a také často používaných i na operačním systému Windows. Často jsou používanější, než jejich Windows alternativy, ať už jsou to internetové prohlížeče nebo přehrávače videa. Jmenujme namátkou:

Kancelářský balík MS Office LibreOffice / OpenOffice
Internetový prohlížeč Internet Explorer Firefox / Chrome / Epiphany
Mailový klient Outlook Thunderbird
Přehrávač zvuku WinAmp, WMP Audacious, Amarok, Rhytmbox
Přehrávač videa Windows Media Player VLC
Úprava fotografií Photoshop GIMP
3D grafika a modelování 3D Studio MAX Blender3D
Editace zvuku CoolEdit, SoundForge Audacity
Editace tabů a not Guitar Pro Tuxguitar

V poslední době se blízká na lepší časy i v oblasti her. Kromě otevřených her se na Linux stěhuje i celý Steam od firmy Valve a tak si již dnes zahrajete na Linuxu i mnoho svých oblíbených her, např. Half Life apod. Nabídka se má dále rozšiřovat.

Linux

Zmínit musíme i bezpečnost. Na první pohled se zdá, že otevřený zdrojový kód bude otevírat i díry pro přístup do systému nekalým útočníkům. To je sice pravda, ale naopak zase dává možnost hledat opravovat chyby všem a tak se také děje. Oprava chyb je navíc velice rychlá oproti Windows, kde se na opravy čeká někdy i celé měsíce. Navíc Linux je uživatelsky orientován, tedy pokud spustíte nechtěně nějaký škodlivý software, nemá přístup k celému systému, ale jen k uživatelským datům. Linux jde navíc stále kupředu, investují do něj i velké firmy jako Intel, AMD, Nvidia a do budoucna je zaručeno neustálé vylepšování, aktualizace se dějí pro všechny programy zároveň, nemusí na pozadí běžet hlídač aktualizací pro každý program zvlášť. To co zavedl Apple se svým AppStorem, Microsoft zavádí svůj MarketPlace nebo Google má pro Android svůj Play, to je v Linuxu samozřejmostí již léta. A všechny aplikace jsou zdarma.

Ovšem běžný uživatel přijímá každou změnu s nedůvěrou. Je zvyklý na určité ovládání a najednou by měl zcela změnit své návyky. Rovněž instalace nemusí být zcela triviální a tak je vhodné si nechat poradit. Je to jako při koupi nového auta. Auto jako auto, ale jezdí se s ním jinak, ovladače má na jiném místě, má jinou převodovku, jiný volant, jiné zapínání světel a dnes i jiný navigační systém. A podobně je to s Linuxem. Bude si třeba zvyknout na odlišné ovládání, ale každý to zvládne. Podobné je to s hardware. Ne každý hardware je podporován, především ten nový má problémy, ovladače k periferiím (kamery apod.) jsou většinou dostupné tak dva roky po uvedení zařízení na trh.

Ale proč to nezkusit a neudělat si pro začátek např. ze staršího počítače bezpečný stroj pro přístup na internet. A časem možná i něco víc. Zkuste to sami nebo si nechte Linux za 200,- Kč nainstalovat, zdarma Vám k tomu počítač vyčistím a zrenovuji.